Wielki Post

Wielki Post

Wykształcił się on w ciągu historii chrześcijaństwa jako czterdziestodniowe przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy – Zmartwychwstania Chrystusa. Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu łączymy się duchowo z Męką Pana Jezusa i czynimy pokutę za nasze grzechy. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed Liturgią Wieczerzy Pańskiej.

Przez te czterdzieści dni pokuty naśladujemy czterdziestodniowy post Jezusa na pustyni, gdzie udał się On przed rozpoczęciem swojej działalności publicznej. Ale czterdziestodniowa pokuta ma i inne wzory w Piśmie Świętym. Począwszy od potopu, który też trwał czterdzieści dni, i poprzedzał zawarcie przymierza Boga z Noem reprezentującym całą mającą się narodzić ludzkość. Dalej Izrael wędrował czterdzieści lat przez pustynię, a Mojżesz przebywał podczas tej wędrówki przez czterdzieści dni na Górze Synaj. I wreszcie prorok Eliasz, który mocą chleba i wody otrzymanego od Anioła szedł przez czterdzieści dni i nocy na górę Horeb, gdzie miał spotkać się z Bogiem.

Dobrą pobożną praktyką jest podejmowanie w okresie Wielkiego Postu dobrowolnych wyrzeczeń i uczynków pokutnych. A także przeżywanie w duchu wielkopostnej pokuty trudności i cierpień dotykających nas z zewnątrz. W tym roku mamy ku temu szczególnie wiele okazji, w tej trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

W katolickiej tradycji mamy też specjalne nabożeństwa na czas Wielkiego Postu – piątkową Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale w niedzielę. Często też w tym czasie przystępujemy do spowiedzi. Ale szczególnie ważna była zawsze, jako uobecnienie Ofiary Krzyżowej Pana Jezusa, coniedzielna Msza święta.

Dziś uczestnictwo we Mszy świętej musi nam zastąpić Msza na żywo w mediach. Przy czym najwygodniejsza tu jest Msza online w internecie, głównie dzięki wielu godzinom transmisji do wyboru. Ale i tak powoduje to ból i tęsknotę, zwłaszcza z powodu niemożności przyjęcia Pana Jezusa w komunii sakramentalnej. Do pozostania w domu skłania nas jednak miłość chrześcijańska – nasze poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i bliźnich.